REGULAMIN

Regulamin PODLASKIEJ LIGI MULTIGUN

LINK DO POBRANIA (kliknij)




                                         Regulamin zawodów , edycja 2018

1. POSTANOWIENIA OGÓLNE
2. PRZEPISY BEZPIECZEŃSTWA
3. PODSTAWOWE POJĘCIA
4. BROŃ I WYPOSAŻENIE ZAWODNIKA
5. AMUNICJA
6. KLASY SPRZĘTOWE
7. KOMENDY, PROCEDURY I PRZEBIEG TORU
8. CELE, PUNKTACJA I KARY PROCEDURALNE
9. BUDOWA TORÓW
10. POSTANOWIENIA KOŃCOWE


1.  POSTANOWIENIA  OGÓLNE
1.1 Celem cyklu zawodów PODLASKA LIGA MULTIGUN jest:
-  współzawodnictwo sportowe z użyciem karabinu centralnego zapłonu, strzelby  
   gładkolufowej i pistoletu centralnego zapłonu,
-  popularyzacja sportu strzeleckiego
-  promocja regionu i sportu w regionie
-  doskonalenie umiejętności strzeleckich,
-  wymiana doświadczeń
-  integracja klubów strzeleckich oraz sympatyków strzelectwa.

1.2.  Zawodnicy zobowiązani są do przestrzegania zasad bezpieczeństwa, postępowania zgodnie z regulaminem konkurencji i opisami torów, oraz zachowania zgodnego z zasadami FAIR PLAY.

2.  PRZEPISY  BEZPIECZEŃSTWA

2.1 Wszyscy uczestnicy zawodów w trakcie ich trwania muszą używać na torach ochronników oczu i uszu, a wszyscy widzowie muszą w trakcie trwania zawodów używać ochronników oczu.

2.2. Broń długą w czasie zawodów można przenosić tylko całkowicie rozładowaną tj. bez jakiejkolwiek amunicji, łusek, atrap i zbijaków w jej obrębie; bez podpiętego magazynka, z lufą skierowaną w górę lub w dół – zawsze z zamkiem w tylnym położeniu lub z włożoną flagą bezpieczeństwa. Można ją także przenosić w pudełkach lub pokrowcach, a jakiekolwiek inne czynności z bronią można prowadzić tylko na komendę sędziego lub w STREFIE BEZPIECZEŃSTWA (SB).

2.3. Broń krótką w czasie trwania zawodów można przenosić wyłącznie całkowicie rozładowaną tj. bez jakiejkolwiek amunicji, łusek, atrap i zbijaków w jej obrębie; bez podpiętego magazynka - tylko w kaburach, pudełkach lub pokrowcach, a jej wydobycie może nastąpić tylko i wyłącznie na komendę sędziego lub w STREFIE BEZPIECZEŃSTWA (SB).

2.4. W przypadku upuszczenia broni na terenie strzelnicy należy wezwać sędziego funkcyjnego, który bezpiecznie podejmie z ziemi broń i po sprawdzeniu stanu rozładowania przekaże ją zawodnikowi.

3.  PODSTAWOWE  POJĘCIA


3.1 Karabin centralnego zapłonu - broń powtarzalna lub samopowtarzalna wyposażona w kolbę i przeznaczona do strzelania nabojami pośrednimi lub karabinowymi.

3.2. Strzelba gładkolufowa – broń długa powtarzalna lub samopowtarzalna, wyposażona w kolbę i przeznaczona do strzelania strzelbowymi nabojami śrutowymi lub jednolitymi.

3.3. Pistolet centralnego zapłonu – broń w postaci pistoletów lub rewolwerów powtarzalnych lub samopowtarzalnych, bez kolby, przeznaczona do strzelania nabojami pistoletowymi lub rewolwerowymi.

3.4. Strefa bezpieczeństwa (SB) – wyraźnie oznakowane, bezpieczne miejsce przeznaczone do prób, ćwiczenia, sprawdzania, czyszczenia i napraw broni. Zakazane jest operowanie w niej jakąkolwiek amunicją, jej częściami (np. łuskami) lub atrapami pod groźbą dyskwalifikacji.

3.5. Posługiwanie się bronią - poza strzelaniem i czynnościami z tym związanymi oznacza również wkładanie i wyjmowanie broni z kabury lub pudełka, niezależnie od tego czy broń jest widoczna (to znaczy także w przypadkach, gdy broń jest ukryta), jak również przekazywanie broni całkowicie lub częściowo schowanej w kaburze a także przeładowywanie jej i strzelanie „na sucho”.

3.6. Urządzenie do odkładania broni (UDB) – konstrukcja pozwalająca każdorazowo sprawować kontrolę nad kierunkiem wylotu lufy umieszczonej w nim prawidłowo załadowanej broni. Budowa takiego urządzenia powinna brać pod uwagę różnorakie wyposażenie i konstrukcje umieszczonej w nim broni. Przykładem takich urządzeń są miękkie wewnątrz: wysokie pudła, koryta, beczki lub rury.

3.6.1 Jeżeli w dalszym ciągu przebiegu zawodnik nie przemieszcza się przed prawidłowo odłożoną w UDB, to UDB może to być także materac, stół itp. Do urządzenia takiego w czasie przebiegu zawodnik może odkładać tylko broń zabezpieczoną lub rozładowaną.

3.7. Broń zabezpieczona – broń, w której nastawne bezpieczniki inne niż chwytowe są włączone.

3.8. Broń rozładowana – broń w obrębie, której nie znajduje się jakakolwiek amunicja, łuska, atrapa lub zbijak. Nie ma znaczenia czy magazynek jest do broni podpięty. Amunicja może znajdować się na tzw. „sidesaddle” lub podobnym.

3.9. Przebieg – trwa od momentu komendy sędziego: „ładuj przygotuj się” lub „przygotuj się” do momentu zakończenia, przez sędziego, procedury rozładowania.

3.10. Standardowy stan broni (SSB) - jeżeli nic innego nie wynika z opisu toru broń, którą zawodnik będzie posługiwał się w pierwszej kolejności podczas przebiegu, powinna być załadowana z wprowadzonym nabojem do komory nabojowej i zabezpieczona (pistolet w kaburze, a karabin lub strzelba przy ramieniu skierowana wylotem lufy w dół pod kątem ok. 45°), broń, którą zawodnik będzie posługiwał się w dalszej kolejności może być załadowana, z pustą komorą nabojową (nieprzeładowana), ze spuszczonym kurkiem, zamkiem w przednim położeniu oraz zabezpieczona, lub rozładowana, i umieszczona w UDB lub kaburze.

3.11. Cel „trudny” (CT) – na torze cel taki wskazuje każdorazowo opis toru i zawsze musi być to cel, który należy ostrzelać z broni długiej. Brak trafienia celu „trudnego” skutkuje zawsze karą większą niż standardowa a o wielkości kary decyduje każdorazowo opis toru. Na jednym torze nie może być więcej niż cztery (4) cele „trudne”.

3.12. Cel „bonusowy” (CB) – na torze cel taki wskazuje każdorazowo opis toru. Prawidłowe zaliczenie celu bonusowego skutkować będzie odjęciem od czasu przebiegu zawodnika wskazanej w opisie toru ilości sekund. Na torze nie powinno być więcej niż trzy (3) cele bonusowe.

3.13. Cel „nie strzelać” (NS) – może to być tarcza, cel metalowy, reaktywny lub łamliwy, specjalnie oznaczony, którego trafienie skutkuje dodaniem karnych sekund do czasu przebiegu.

3.14. Kąty bezpieczeństwa – określają prawidłowy - bezpieczny kierunek wylotu lufy broni zawodnika w czasie przebiegu na torze i jeżeli opis toru nie stanowi inaczej wynoszą 90° w prawo i lewo od linii biegnącej pod kątem prostym w stosunku do głównego kulochwytu na osi strzeleckiej oraz 90° w górę i w dół.

3.15. Podstawowa Jednostka Ognia (PJO) - definiuje minimalną ilość amunicji wymaganą na torze i wynosi:

3.15.1. Dwa (2) magazynki karabinowe załadowane do pełna, ale nie więcej niż dziesięć (10) szt. amunicji każdy,

3.15.2. Dziesięć (10) szt. amunicji do strzelby gładkolufowej, w klasie OPEN dwa (2) magazynki lub dwa (2) szybkoładowacze, jeżeli zawodnik z nich korzysta (magazynki załadowane do pełna, ale nie więcej niż po dziesięć (10) szt. amunicji a szybkoładowacze do pełna, ale nie więcej niż po dziesięć (10) szt.)

3.15.3. Dwa (2) magazynki do pistoletu lub szybkoładowacze do rewolweru, załadowane do pełna, ale nie więcej niż dziesięcioma (10) szt. amunicji.

3.15.4. Zawodnik może podczas przebiegu toru posiadać więcej niż jedną PJO, umieszczoną w magazynkach zgodnie z wybraną klasą sprzętową

3.16. Sędzia Główny Zawodów (SG) – osoba, która została wybrana przez organizatora zawodów i zaakceptowana, przez stosowną instancję związku sportowego, do pełnienia tej roli. SG podejmuje ostateczne decyzje w sprawach spornych, w dziedzinie regulaminu zawodów oraz kwestiach bezpieczeństwa.

4. BROŃ I WYPOSAŻENIE ZAWODNIKA


4.1. Zawodnik i tylko on, ponosi całkowitą odpowiedzialność za wyposażenie, broń oraz amunicję używaną przez siebie w trakcie zawodów.

4.2. Każde wyposażenie i broń używana przez zawodnika w czasie zawodów mają być sprawne i posiadać działające mechanizmy, które pozwolą zawodnikowi każdorazowo sprawować nad nimi pełną kontrolę, co stanowi o ich bezpieczeństwie.

4.3. Broń, amunicja i wyposażenie zawodnika muszą spełniać wymogi bezpieczeństwa, regulaminu strzelnicy a także warunki przewidziane dla poszczególnych klas sprzętowych PODLASKIEJ LIGI MULTIGUN.

4.4. W trakcie przebiegów dozwolone jest korzystanie z pasów do broni długiej, tylko jeżeli opis toru tego wymaga, broń tak przenoszona musi być umieszczona z przodu zawodnika, lufą w dół i całkowicie rozładowana musi bezwzględnie być użyta jako ostatnia na torze.

4.5. Zawodnicy nie mogą używać kabur stwarzających niebezpieczeństwo, a w szczególności podramiennych, typu „cross draw” oraz niezakrywających całego języka spustowego. Jeżeli kabura wyposażona jest w zapięcia, musi być użyte przynajmniej jedno.

4.6. Pas, do którego zamocowane są kabura i ładownice, musi być zamocowany na wysokości talii.

4.7. Dozwolone jest używanie kamizelek taktycznych (min. plate carrier'ów, chest rig'ów) tylko i wyłącznie do przenoszenia magazynków lub przypięcia ładownic na magazynki/szybkoładowacze. Nie jest dozwolone dopinanie kabur na broń do kamizelek taktycznych.

4.8. W czasie całych zawodów zawodnik musi korzystać z tej samej broni – zmiana broni może nastąpić wyłącznie ze względów bezpieczeństwa za zgodą Sędziego Głównego.

4.9. W razie jakichkolwiek wątpliwości Sędzia Główny decyduje o zgodności broni i wyposażenia zawodnika z przepisami klas sprzętowych oraz z przepisami bezpieczeństwa, a jego decyzja w tym zakresie jest ostateczna.

4.10. Zawody rozgrywane są z podziałem na dwie klasy sprzętowe: CLASSIC i OPEN

4.11. Jeżeli wyposażenie lub broń zawodnika, który zadeklarował uczestnictwo w klasie CLASSIC nie odpowiada wymaganiom tych klas w trakcie przebiegu, wówczas zawodnik zostanie sklasyfikowany w klasie OPEN.

4.12. Doładowanie broni lub wymiana magazynka w broni nastąpić może dopiero po ostrzelaniu, co najmniej jednego właściwego dla tej broni celu.


4.13. Dopuszczalne są dwa sposoby wymiany magazynka w broni:

4.13.1. „na pusto” – tj., gdy do oddania następnego strzału konieczna jest wymiana magazynka oraz przeładowanie,

4.13.2. „taktyczna” - przed wystrzelaniem całej amunicji z karabinu, strzelby lub pistoletu,

4.13.3. Wyjęty magazynek może zostać przez zawodnika rzucony na ziemię, umieszczony w ładownicy lub torbie zrzutowej

4.13.4. Po wymianie magazynka, jeśli zostanie pozostawiony na ziemi zabronione jest podnoszenie go i ponowne użycie w broni.

4.13.5. Jeśli magazynek zostanie wyjęty z broni na skutek błędu zawodnika a następnie upuszczony na ziemię zabronione jest ponowne użycie tego magazynka.

4.13.6. Dopuszczalne jest ponowne użycie magazynka jeśli po wymianie został umieszczony w ładownicy bądź torbie zrzutowej

4.14. We wszystkich klasach sprzętowych, w pozycji startowej, strzelba gładkolufowa musi być załadowana pięcioma (5) szt. amunicji, a w Klasie OPEN – dziesięć (10) szt., karabin i pistolet muszą być załadowane dziesięcioma (10) szt. amunicji, chyba że magazynki mają mniejszą pojemność lub opis toru przewiduje inaczej.

4.15. We wszystkich klasach sprzętowych magazynki lub szybkoładowacze, do karabinu lub pistoletu muszą być ładowane do maksymalnej pojemności, ale nie więcej niż po dziesięć (10) szt., do strzelby, nie więcej niż po pięć (5) szt., a w klasie OPEN po dziesięć (10) szt. w magazynkach do strzelby i nie więcej niż po dziesięć (10) szt. w szybkoładowaczach.

5.  AMUNICJA

5.1. Zabronione jest używanie amunicji niebezpiecznej, tj.: smugowej, zapalającej, przeciwpancernej albo zawierającej pociski z rdzeniem wolframowym. Organizator w ogłoszeniu o zawodach może wskazać inny rodzaj amunicji uznawany za niebezpieczną.

5.1.1. Każdy zawodnik naruszający zasadę 5.1, niezależnie od dyskwalifikacji, zapłaci za każdy ostrzelany lub zniszczony cel metalowy karę o równowartości tego celu, nie mniej niż 500 zł za każdy cel.

5.2. Dopuszcza się używanie ołowianej amunicji śrutowej do strzelby o kalibrze 20 lub większym i o maksymalnej średnicy śrucin 3,5mm. Używanie amunicji ze śrutem stalowym jest zabronione i będzie skutkowało dyskwalifikacją (DQ).

6.  KLASY SPRZĘTOWE

6.1. W klasie CLASSIC dozwolone jest używanie:

6.1.1. Karabinu centralnego zapłonu wyposażonego tylko w jeden komplet mechanicznych przyrządów celowniczych. Broń ta nie może mieć zrobionego „portingu” lufy oraz nie może być wyposażona w: urządzenie wylotowe o wymiarach przekraczających 30 mm średnicy i 90 mm długości (liczonych od korony lufy do końca urządzenia; dwójnóg, dołączany „lejek” gniazda magazynka oraz ładownice typu „Redi-Mag”.

6.1.2. Strzelby gładkolufowej wyłącznie powtarzalnej wyposażonej tylko w jeden komplet mechanicznych przyrządów celowniczych o stałym magazynku. Broń ta nie może mieć zrobionego „portingu” lufy oraz nie może być wyposażona w: jakiekolwiek urządzenie wylotowe,

6.1.3. Pistoletu centralnego zapłonu wyposażonego tylko w mechaniczne przyrządy celownicze. Broń ta nie może mieć zrobionego „portingu” lufy oraz nie może być wyposażona w: jakiekolwiek urządzenie wylotowe; dołączane elementy do opierania kciuków; lejek gniazda magazynka,

6.1.4. Dopuszczalne jest używanie połączonych w pary magazynków,

6.1.5. Jako wyposażenia zawodnik w klasie CLASSIC nie może posiadać: ładownic magnesowych i kabur sportowych („wieszaków”).

6.2. W klasie OPEN dozwolone jest używanie:

6.2.1. Wyposażenia, broni i zawodnika zgodnych z klasą CLASSIC, przy czym na każdej broni długiej dopuszczalne jest zamontowanie jednego optycznego lub elektronicznego przyrządu celowniczego z maksymalnym powiększeniem x1.1 (zalecane jest zablokowanie zmiany powiększenia) oraz lejka gniazda magazynka. Do broni krótkiej dopuszcza się użycie lejka gniazda magazynka,

6.2.2. Dozwolone  jest użycie samopowtarzalnej strzelby gładkolufowej z pojedynczym magazynkiem rurowym.

6.2.3. Strzelby gładkolufowej powtarzalnej lub samopowtarzalnej wykorzystującej odłączane magazynki lub szybkoładowacze.

6.2.4. Dowolnego, zgodnego z przepisami bezpieczeństwa, wyposażenia zawodnika w tym także kabur typu sportowego i ładownic magnesowych.

7.  KOMENDY, PROCEDURY I PRZEBIEG TORU


7.1. Komendy sędziowskie

7.1.1. Zawodnik rozpoczyna przebieg na torze na komendę: „ładuj, przygotuj się” lub „przygotuj się”: - zawodnik zgodnie z opisem toru przygotowuje się do wykonania zadania. Sędzia po tej komendzie nie odpowiada na pytania zawodnika dotyczące przebiegu.

7.1.1.1. Zawodnik, przed załadowaniem, może sprawdzić i wyregulować optyczne lub elektroniczne urządzenia celownicze znajdujące się na broni, celując w ziemię bezpośrednio przed sobą.
7.1.1.2. Zawodnik ładuje broń (wyjmuję flagę bezpieczeństwa lub zamyka zamek w przypadku broni długiej), umieszcza ją na stanowiskach (w stanie i miejscu wskazanym w opisie toru) oraz zajmuje pozycję startową.

7.1.2. Komendę-pytanie: „jesteś gotowy?” podaje sędzia, gdy zawodnik zajmie pozycję startową. Jeżeli zawodnik wyraźnie nie zaprzecza, pada komenda „UWAGA” i po około 3 sekundach sędzia wyzwala sygnał startowy, uruchamiając jednocześnie pomiar czasu „timerem”.

7.1.3. Jeżeli sędzia uzna, że zawodnik zakończył przebieg, podaje komendę: „jeżeli, skończyłeś, rozładuj”. Jeżeli zawodnik rozładował broń, sędzia podaje komendę, „jeżeli rozładowana, strzał kontrolny, broń do kabury” lub „jeżeli rozładowana, strzał kontrolny, lufa do góry”, procedurę powtarza się w stosunku do wszystkich używanych przez zawodnika na torze broni. Zakończenie procedury rozładowania broni kończy przebieg.

7.1.4. W każdym momencie przebiegu sędzia może zatrzymać zawodnika komendą „STOP! … rozładuj”, „…jeżeli rozładowana, strzał kontrolny, broń do kabury” lub „…lufa do góry”. Po rozładowaniu wszystkich używanych przez zawodnika na torze broni, przedstawia się mu przyczynę zatrzymania.

7.1.4.1. Sędzia może nakazać zawodnikowi zakończenie przebiegu gdy uzna, że zawodnik nie jest w stanie go kontynuować np. z powodu poważnego zacięcia broni (zawodnik nie potrafi sobie poradzić z zacięciem przez czas dłuższy niż 2 minuty). Po takim przerwaniu, przebieg należy ocenić, a zawodnikowi nie przysługuje prawo do jego powtórzenia.

7.1.4.2. Zauważona nieprawidłowość w przygotowaniu toru, niepostawione po poprzednim przebiegu cele reaktywne lub łamliwe musi skutkować przerwaniem i powtórzeniem przez zawodnika przebiegu na torze.

7.1.4.3. Jeżeli sędzia przerwał przebieg z uwagi na niebezpieczną sytuację niezawinioną przez zawodnika, awarię strzelnicy lub z innych przyczyn niezależnych od zawodnika, należy przyznać mu możliwość powtórzenia przebiegu na torze.

7.1.4.4. Jeżeli sędzia przerwał przebieg z uwagi na sprzeczne z regulaminem lub inne niebezpieczne zachowanie zawodnika musi go, po podaniu powodu, niezwłocznie zdyskwalifikować (DQ).

7.2. Pisemny opis toru

7.2.1. Każdy zawodnik, bezpośrednio przed swoim przebiegiem, powinien mieć zapewnioną możliwość zapoznania się z pisemnym opisem toru a także z samym torem (chyba, że opis toru wyraźnie tego zabrania). Zapoznanie zawodników z torem następuje po odczytaniu przez sędziego opisu toru oraz dla następnego strzelającego w trakcie przygotowywania toru po jego ostrzelaniu przez poprzedniego zawodnika.

7.2.2. Zawodnik na torze zobowiązany jest do zachowania zgodności stanu broni i wyposażenia z opisem toru, regulaminem, przepisami klas sprzętowych oraz zasad bezpieczeństwa.

7.2.3. Jeżeli opis toru nie stanowi inaczej na każdym z torów zawodnik musi posiadać przy sobie, w momencie startu Podstawową Jednostkę Ognia (PJO).

7.2.4. Jeśli konstrukcja przebiegu toru wymaga posiadania więcej niż jedną Podstawową Jednostkę Ognia (PJO) opis toru musi dokładnie wyznaczać umieszczenie kolejnych PJO.

7.3. Pisemny opis toru określać musi:

7.3.1. Kąty bezpieczeństwa, jeżeli są inne niż standardowe;

7.3.2. Minimalną łączną ilość strzałów oraz minimalną ilość strzałów przewidzianą dla każdego z rodzajów broni;

7.3.3. Rodzaj broni i amunicji używanej na torze;

7.3.4. Rodzaj celów - rodzaje tarcz, celów metalowych i łamliwych a także cele CT i CB oraz cele NS;

7.3.5. Punktację dla celów CT i CB

7.3.6. Rodzaj broni, która ma zostać użyta do ich ostrzelania;

7.3.7. Wymaganą na tarczach poszczególnego typu ilość trafień;
7.3.8. Rozlokowanie UDB;

7.3.9. Stan startowy broni, jeżeli inny niż SSB;

7.3.10. Pozycję startową zawodnika;

7.3.11. Procedurę strzelania, do której należą w szczególności:

7.3.11.1. Wymagane pozycje strzeleckie;
7.3.11.2. Obszar, z którego można prowadzić ostrzał;
7.3.11.3. Miejsca i pozycje, z których należy ostrzelać poszczególne cele.

7.4. W pisemnym opisie toru można określić także:

7.4.1. Możliwość dokonania wyboru broni, z której będą ostrzeliwane cele,

7.4.2. Możliwość dostrzeliwania celów z innej broni,

7.4.3. Wymagania dotyczące sposobu wykorzystania zasłon i innych elementów toru,

7.4.4. Maksymalny czas przebiegu zawodnika,

7.4.5. Maksymalną ilość strzałów – wszystkich bądź z poszczególnych rodzajów broni,

7.4.6. Sposób dokonywania wymiany magazynków,

7.4.7. Kolejność ostrzeliwania poszczególnych celów,

7.4.8. Ograniczenie ilości i rodzaju posiadanej przez zawodnika przy sobie amunicji a także wskazanie miejsca, gdzie amunicja ta się znajduje i/lub sposób jej podjęcia;

7.4.9. Inne niż UDB miejsce, w którym na torze znajduje się w momencie startu broń pod warunkiem, że jest ona rozładowana.

7.4.10. Szczególne zasady bezpieczeństwa obowiązujące na konkretnej strzelnicy o ile wyraźnie wynikają z regulaminu strzelnicy lub ustalenia zarządcy.

8. CELE, PUNKTACJA I KARY PROCEDURALNE


8.1. Na zawodach Podlaskiej Ligi Multigun, jako cele stosuje się:

8.1.1. Tekturowe tarcze

8.1.1.1. IDPA – trzystrefowa,
8.1.1.2. IPSC - trzystrefowa,

8.1.2. Cele metalowe - wszelkiego rodzaju poppery, kółka i inne:

8.1.2.1. przewracane – aby były zaliczone wymagają przewrócenia. Jeżeli zawodnik trafi bezpośrednio w cel metalowy, a ten nie przewróci się, ale poruszy się znacząco (obróci się, pochyli itp.) to sędzia powinien uznać ten cel za zaliczony, komunikując zawodnikowi trafienie, poprzez użycie słowa „JEST” lub, stosownie do sytuacji, przerwać i nakazać zawodnikowi powtórzenie przebiegu.
8.1.2.2. reaktywne – o zaliczeniu trafienia każdorazowo informuje zawodnika sędzia i w takim przypadku sędzia musi głosem oznajmiać zawodnikowi trafienie poprzez użycie słowa „JEST”. Jeżeli na torze znajdują się tego typu cele muszą one być tak rozmieszczone, aby zawodnik i sędzia mogli łatwo zweryfikować ich trafienie.

8.1.3. Cele łamliwe – np. rzutki – aby trafienie zostało zaliczone cel taki musi mieć pełno kalibrową przestrzelinę lub większy od niej uszczerbek albo rozpaść się całkowicie.

8.1.4 Cele kombinowane - wykorzystujące w swojej konstrukcji elementy celów reaktywnych, łamliwych i tarcz papierowych





8.2. Punktacja

8.2.1. Wynik zawodnika na torze wyrażony jest w jednostkach czasu. Do całkowitego czasu przebiegu zawodnika dodaje się lub odejmuje wszystkie zdobyte przez niego trafienia oraz inne ewentualne kary i bonusy.

8.2.2. Wartości stref punktowanych na tarczy tekturowej IPSC i IDPA to:

8.2.2.1. „A” = 0,0 sekund kary,
8.2.2.2. „C” = 1,0 sekundy kary,
8.2.2.3. „D” = 3,0 sekundy kary.

8.2.3. Zaliczone trafienie w celu reaktywnym, metalowym, kombinowanym lub łamliwym, to „A” czyli 0,0 sekund kary.

8.2.4. Jeżeli zawodnik nie uzyska wymaganego w opisie toru trafienia dostaje 5,0 sekund kary za brak każdego. Jest to tzw. „Miss”. Kara ta w przypadku tzw. celów CT musi być większa, a o jej wielkości decyduje zawsze opis toru.

8.2.5. Jeżeli opis toru przewiduje cele CB - ich trafienie powoduje odjęcie czasu od uzyskanego przez zawodnika w trakcie przebiegu – o wielkości tego „bonusa” decyduje zawsze opis toru.

8.2.6. Jeżeli opis toru przewiduje cele NS – każde ich trafienie powoduje dodanie zawodnikowi 5,0 sekund kary.

8.2.7. Wynik uzyskany przez zawodnika na torze - wyrażony w sekundach, przelicza się na procenty w stosunku do najlepszego wyniku, w jego klasie, na danym torze, który jako punkt odniesienia wynosi 100%. Wynik procentowy oznacza ilość uzyskanych na danym torze przez zawodnika punktów (np.: jeżeli zawodnik A na torze nr 1 uzyskał łączny wynik 23 sekundy, a zawodnik B na tym samym torze uzyskał wynik 21,80 sekundy, wówczas zawodnik B uzyskuje 100% i odpowiednio 100 punktów, a zawodnik A 94,78% i odpowiednio 94,78 punktów).

8.2.8. Wynik zawodnika w zawodach uzyskuje się sumując wyniki punktowe zawodnika ze wszystkich torów. Wygrywa zawodnik, który zdobył najwięcej punktów. Wszystkie wyniki podawane są z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku.

8.2.9. Jeżeli zawodnik w ogóle nie przystąpi do jakiegokolwiek toru na zawodach, wówczas uzyskuje on na nim wynik łączny 0 punktów.

8.2.10. Jeżeli zawodnik zostanie zdyskwalifikowany, jego wyniki na torach jak i wynik końcowy nie jest uwzględniany i publikowany.

8.2.11. Jeżeli wynik końcowy przynajmniej dwóch zawodników jest jednakowy o wyższej pozycji w wynikach decyduje ilość lepszych rezultatów na poszczególnych torach.

8.2.12. Na zawodach wyniki z poszczególnych torów wyrażone w sekundach należy przedstawić zawodnikom do wstępnej weryfikacji w czasie i na warunkach ogłoszonych przez Sędziego Głównego zawodów.

8.3. Ocena tarcz

8.3.1. Sędzia na torze, oceniając tarcze, wszelkie wątpliwości, powinien zawsze rozstrzygać na korzyść zawodnika.

8.3.2. Wszystkie pola tarcz papierowych powinny być wyraźnie oznaczone.

8.3.3. Zawodnik zalicza trafienie na tarczy ostrzelanej tylko od frontu.

8.3.4. Jeżeli zewnętrzna cześć pierścienia zabrudzenia przestrzeliny na tarczy tekturowej dotyka perforacji wyznaczającej pole wyżej punktowane, jest punktowana, jako trafienie w pole wyżej punktowane (promieniste rozdarcia papieru wokół przestrzeliny nie są brane pod uwagę przy punktowaniu).

8.3.5. Każda tekturowa tarcza - z wyjątkiem tarcz NS - powinna mieć widoczną na torze jedną pełną strefę „A” przynajmniej z jednej z dozwolonych na torze pozycji strzeleckich. Dopuszcza się wyjątek, czyli „maskowanie” lub „ubieranie” tarcz jednak z wyłączeniem tarcz typu NS.

8.3.6. Wszystkie przesłony i elementy konstrukcyjne toru uważa się za nieprzenikalne. W przypadku, gdy zawodnik odda strzał przez jakikolwiek inny niż tarcza element wyposażenia toru, jego trafienie nie będzie skutkowało zaliczeniem celu bądź naliczeniem kar.

8.3.7. Wszystkie tarcze uznawane są za przenikalne.

8.3.8. Gdy tarcze stykają się powierzchniami, wtedy zasłonięta część tarczy spodniej traktowana jest, jako nieistniejąca,

8.3.9. W przypadku strzału, który trafił w tarcze NS a potem tarcze-cel, zawodnik otrzyma karę za trafienie tarczy NS i zaliczone zostanie trafienie w cel.

8.3.10. W przypadku strzału, który trafił w punktowaną tarcze a potem tarczę NS, zawodnikowi zostanie zaliczone trafienie w cel, a później otrzyma karę za trafienie tarczy „nie strzelać.

8.3.11. Jeżeli cel metalowy przewróci się samoistnie lub zostanie tak ustawiony, że nie ma możliwości by zawodnik go przewrócił sędzia powinien zatrzymać zawodnika i zarządzić powtórzenie przebiegu po uprzednim usunięciu nieprawidłowości celu.

8.3.12. Kalibracji dokonuje Sędzia Główny Zawodów lub jego przedstawiciel po przebiegu na wyraźne życzenie zawodnika, pod warunkiem, że cel metalowy nie został w trakcie przebiegu przewrócony. Negatywny wynik takiej kalibracji jest jednoznaczną podstawą do powtórzenia przez zawodnika przebiegu a pozytywny skutkuje spisaniem trafień uzyskanych przez zawodnika i czasu przebiegu z nie zaliczeniem kalibrowanego celu.

8.3.13. Wszystkie cele metalowe podlegają kalibracji z minimalnej dopuszczonej opisem toru odległości z broni krótkiej amunicją 9x19 lub z broni gładkolufowej amunicją 24 Trap – sędzia, kalibrując cel metalowy, winien trafić w pole na celu, które jest dla tego celu właściwe np. w „główkę” a nie w „nogę” poppera. Sposób kalibracji jest wybierany przez sędziego a uzależniony od opisu toru.

8.3.14. Po zakończonym przebiegu w metryczkę zawodnika sędzia na torze wpisuje czas przebiegu oraz wszystkie uzyskane trafienia oraz ewentualne kary i bonusy.

8.3.15. Wszystkie trafienia uzyskane przez zawodnika powinny być tak zapisane by nie było problemów z ich jednoznacznym odczytaniem a ewentualne wątpliwości powinny być rozstrzygnięte na korzyść zawodnika.

8.3.16. Sędzia spisując wynik zawodnika na torze musi się każdorazowo upewnić czy na metryczce jest wpisany czas i czy ilość wymaganych do oddania na torze strzałów się zgadza. Niezaklejone tarcze - o ile istnieje możliwość weryfikacji trafień nie są powodem do powtórzenia przez zawodnika przebiegu na torze.

8.3.17. Jeżeli na metryczce zawodnika są nieprawidłowości uniemożliwiające prawidłową ocenę przebiegu i niemożliwe jest wyjaśnienie tych nieprawidłowości, zawodnik musi powtórzyć swój przebieg. Jeśli przebieg nie zostanie powtórzony zawodnik uzyskuje wynik wyrażony w sekundach, jako dwukrotność najsłabszego wyniku uzyskanego na tym torze w swojej klasie sprzętowej.

8.4. Kary proceduralne

8.4.1. Kara proceduralna - jest to dodanie do czasu zawodnika 5 sekund karnych a nakłada się ją za złamanie ogólnych zasad i założeń zawartych w opisie toru i Regulaminie zawodów.

8.4.2. Sędzia na torze nakłada karę proceduralną za:

8.4.2.1. Ćwiczenie sekwencji celowania podczas procedury ładowania, oraz naruszenie przepisu pkt. 7.1.1.1.;

8.4.2.2. Każdy wymagany do oddania strzał - którego zawodnik dokona:

a) bez dokonania wymaganej wymiany magazynka;
b) po skróceniu sobie drogi, dopóki nie wróci do miejsca, w którym skrót rozpoczął;
c) poza linią ograniczającą pole obszaru, z którego prowadzony jest ostrzał z wyjątkiem ostrzeliwania celów metalowych patrz pkt. 8.5.5.5.,
d) z innej niż wymagana pozycji strzeleckiej.

8.4.2.3. Każdy rodzaj wykroczenia, którego dopuścił się zawodnik:

a) Niezgodne z regulaminem załadowanie magazynków lub szybkoładowaczy;
b) celowe pozbycie się amunicji w trakcie przemieszczania się po torze – za rodzaj amunicji;
c) nie ostrzelanie przez zawodnika tarczy papierowej lub innego celu przynajmniej jednym strzałem;
d) brak przy sobie w momencie startu PJO, chyba, że opis toru stanowi inaczej;
e) dokonanie nieprawidłowej wymiany magazynka;
f) włączania lub regulowania celowników optycznych, na broni już załadowanej w trakcie procedury ładowania broni.

8.4.3. Każdorazowo sędzia dokonując oceny zachowania zawodnika kierować się powinien dbałością o równe szanse w rywalizacji pomiędzy poszczególnymi uczestnikami zawodów.

8.4.4. Jeżeli sędzia uzna, że zawodnik specjalnie dopuścił się przewinienia, co dało mu przewagę to każdą z nałożonych kar proceduralnych może podwoić lub potroić – decyzję taką zawsze musi zaakceptować Sędzia Główny zawodów.

8.5. Dyskwalifikacja (DQ)

8.5.1. Każdorazowo po orzeknięciu dyskwalifikacji wymagane jest zatwierdzenie tego werdyktu przez Sędziego Głównego Zawodów.

8.5.2. Celowe pozbycie się przez zawodnika ochronników wzroku lub słuchu podczas trwania przebiegu zawsze będzie skutkowało dyskwalifikacją.

8.5.3. Zabrania się chowania broni krótkiej do kabury po jej użyciu, nawet, jeżeli jest rozładowana lub zabezpieczona – zachowanie takie każdorazowo skutkuje dyskwalifikacją zawodnika.

8.5.4. Dyskwalifikacja zawsze jest orzekana w przypadku naruszenia przez zawodnika zasad bezpieczeństwa, a w szczególności:

8.5.4.1. „Posługiwania się bronią” poza okresem przebywania w SB lub na torze pod bezpośrednim nadzorem sędziego i wykonywania wydanych przez niego komend,

8.5.4.2. Dopuszczenia do sytuacji, w której wylot lufy broni jest skierowany poza obowiązujące kąty bezpieczeństwa w czasie przebiegu na torze - z wyjątkiem sytuacji, w której wylot lufy broni krótkiej zostanie skierowany w kierunku przeciwnym do kulochwytu na odległość nie większą niż 1 m od nóg zawodnika w czasie chowania lub dobywania broni z kabury,

8.5.4.3. Upuszczenia broni, załadowanej lub niezaładowanej, przez zawodnika w jakimkolwiek momencie przebiegu. Zawodnik, który ze względów bezpieczeństwa odłoży w trakcie trwania przebiegu w sposób kontrolowany, bezpieczny i zamierzony broń na ziemię lub jakikolwiek stabilny element toru, nie podlega karze dyskwalifikacji za niebezpieczne posługiwanie się bronią, jeżeli w ocenie sędziego utrzymuje nad nią kontrolę,

8.5.4.4. Odłożenia broni w sposób lub w stanie niezgodnym z Regulaminem. Uznaje się, że broń została odłożona w chwili, gdy została umiejscowiona w UDB a zawodnik stracił z nią fizyczny kontakt,

8.5.4.5. Ponownego, już po odłożeniu broni do UDB manipulowania przy niej lub jej używania,

8.5.4.6. Dopuszczenia do sytuacji, w której oś lufy broni przecina jakąkolwiek część ciała zawodnika w czasie przebiegu (tzw. sweeping). Zdarzenie nie stanowi podstawy do dyskwalifikacji, o ile następuje w czasie wkładania lub wyjmowania broni krótkiej z kabury,

8.5.4.7. Używania w jakiejkolwiek chwili w czasie przebiegu więcej niż jednego egzemplarza broni. Przez używanie nie należy rozumieć dotykania, podtrzymywania lub przytrzymywania.

8.5.4.8. Nietrzymania palca na zewnątrz kabłąka spustowego w czasie innym niż strzelanie, tj. np. w czasie ładowania, wymiany magazynka, odkładania i rozładowywania broni,

8.5.4.9. Nietrzymania palca na zewnątrz kabłąka spustowego w czasie przemieszczania się, z wyjątkiem ostrzeliwania celów w ruchu,

8.5.4.10. Posługiwania się w strefie bezpieczeństwa amunicją lub jej atrapami (w tym nabojami szkolnymi, treningowymi, łuskami i zbijakami), w stanie luzem bądź zapakowanych w pudełka, załadowanymi magazynkami i ładowaczami. Określenie „posługiwanie” nie wyklucza możliwości wchodzenia do strefy bezpieczeństwa z ostrą lub ćwiczebną amunicją w kieszeniach, torbach, magazynkach lub ładownicach - pod warunkiem jednak, że nie są one dotykane w czasie pobytu w Strefie Bezpieczeństwa,

8.5.4.11. Posiadania przy sobie innej niż rozładowana i bez podpiętego dołączanego magazynka broni w jakimkolwiek momencie poza momentem, wykonywania poleceń sędziego na torze lub dokonywania prób i ćwiczeń z pustymi magazynkami w SB,

8.5.4.12. Samodzielnego podnoszenia upuszczonej broni.

8.5.5. Dyskwalifikacja orzekana jest również w przypadku, gdy zawodnik, odda strzał przypadkowy, którym w szczególności jest:

8.5.5.1. Strzał padający w czasie przygotowań lub wykonywania czynności ładowania, przeładowywania lub rozładowywania broni – wyjątek 8.5.5.7.,

8.5.5.2. Strzał, który pada w czasie usuwania zacięcia - wyjątek 8.5.5.7.,

8.5.5.3. Strzał, który pada w czasie przekładania broni z jednej ręki do drugiej,

8.5.5.4. Strzał, który pada w trakcie przemieszczania się za wyjątkiem, gdy zawodnik ostrzeliwuje cele w ruchu,

8.5.5.5. Strzał oddany do celu metalowego po przekroczeniu linii błędu wyznaczonej na torze,

8.5.5.6. Strzał, w wyniku, którego pocisk uderza w ziemię bliżej niż 3 m od zawodnika z wyjątkiem strzału skierowanego do celu papierowego umieszczonego bliżej niż 3 m od zawodnika.

8.5.5.7. Nie uznaje się za strzał przypadkowy strzału, który strzał pada spowodowany awarią broni. Przerwany w tej sytuacji przebieg nie będzie kontynuowany (należy taki przebieg zawodnika ocenić wg stanu faktycznego) a jeżeli awarię taką potwierdzi ocena Sędziego Głównego zawodnik będzie mógł po dokonaniu niezbędnych napraw kontynuować zawody na kolejnych torach.

8.5.6. Dyskwalifikacja może nastąpić także w przypadku niesportowego, niedozwolonego zachowania lub użycia niedozwolonego wyposażenia, które w opinii Sędziego Głównego jest niezgodne z regulaminem zawodów PODLASKIEJ LIGA MULTIGUN.

9.  BUDOWA TORÓW


9.1. Projekt każdego toru powinien zwracać szczególną uwagę na bezpieczeństwo zawodnika, sędziego oraz obserwatorów podczas wykonywania zadania strzeleckiego.

9.2. Cele metalowe nie mogą być umieszczone bliżej niż:
9.2.1. Dla pistoletu – 7,0 m,
9.2.2. Dla strzelby (śrut) – 5,0 m,
9.2.3. Dla strzelby (pocisk jednolity) – 40,0 m,
9.2.4. Dla karabinu – 40,0 m.

9.3. Zawody Podlaskiej Ligi Multigun są wielobojem, w którym używa się od dwóch do trzech rodzajów broni. Zawodóy PODLASKIEJ LIGA MULTIGUN mogą być rozgrywane na więcej niż jednym torze.
9.3.1. Gdy zawody PODLASKIEJ LIGA MULTIGUN rozgrywane są na więcje niż jednym torze każdy tor ma oddzielny opis.

9.4. Zadanie na torze nie może wymagać od zawodnika oddania więcej strzałów niż:

9.4.1. 40 z karabinu,
9.4.2. 20 ze strzelby,
9.4.3. 40 z pistoletu.

9.5. Zabrania się używania na jednym torze więcej niż jednego rodzaju amunicji do broni gładkolufowej.

9.6. Konstrukcja toru i rozmieszczenie celów nie powinno preferować sprawności fizycznej ponad umiejętności strzeleckie zawodników.




9.8. Na każdym torze dwu- lub trzybroniowym muszą znajdować się UDB, w których zawodnik może bezpiecznie odłożyć broń w celu skorzystania z kolejnej. Wszystkie UDB powinny być tak umiejscowione i wykonane by nikt w czasie przebiegu, nie miał możliwości wyjścia przed wylot lufy prawidłowo odłożonej w nich broni. Zaleca się by takich urządzeń na torze było więcej niż jedno.

9.9. Jeżeli użyty zostaje pas nośny (sling), jako metoda podjęcia broni, można wymagać od zawodnika przemieszczania się tylko do przodu, a podczas strzelania, z tej broni, można wymagać wyłącznie pozycji stojącej lub klęczącej.

9.10. Tor powinien być tak zbudowany, aby jednoznacznie oznaczone na nim były:

9.10.1. wszystkie cele,

9.10.2. stanowiska strzeleckie – jeśli są wymagane,

9.10.3. strefy, w których zawodnik ma się poruszać,

9.10.4. linie błędu,

9.10.5. wszystkie urządzenia do odkładania broni,

9.10.6. kąty bezpieczeństwa – jeśli są inne niż standardowe.

9.10.7. Jeśli pozycja startowa zawodnika (np.: leżąca) mogłaby powodować, że wylot lufy broni byłby skierowany poza kąt bezpieczny, to zawsze musi być ona umieszczona w UDB.

9.11. Wszystkie cele NS muszą być wyraźnie oznaczane np. innym kolorem lub naniesieniem na nich odróżniającego znaku (np. X). Zaleca się by wszystkie cele NS na zawodach były tak samo oznakowane. Na torze nie zaleca się więcej niż 20% celów NS.

9.12. Rozmieszczenie celów nie powinno prowokować do ostrzelania ich po przekroczeniu kątów bezpieczeństwa.

9.13. Na torze nie można wymagać różnej ilości przestrzelin w tym samym rodzaju tarcz.

10.  POSTANOWIENIA KOŃCOWE

10.1. Jeżeli w trakcie zawodów powstanie jakakolwiek wątpliwość lub sytuacja nieopisana w regulaminie, głos rozstrzygający i ostateczny należy zawsze do Sędziego Głównego Zawodów

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Pierwsza linia od DIRECT ACTION

Dobór wyposażenia odpowiednio do specyfiki treningu czy zawodów to bardzo indywidualna sprawa. Przede wszystkim musi być tak skonfiguro...