Dobór wyposażenia odpowiednio do specyfiki treningu czy zawodów to bardzo indywidualna sprawa. Przede wszystkim musi być tak skonfigurowany aby korzystać z niego wręcz instynktownie.
I nie tylko chodzi tu o układ poszczególnych elementów ale także o pracę na nich, co wiąże się ściśle z ich ergonomią i niezawodnością.O zasadach doboru wyposażenia napisano już masę artykułów, więc postanowiliśmy skupić się na konstrukcji podstawowych elementów a w kolejnych opiszemy nasze praktyczne doświadczenia z jego użytkowania.
Poniższy zestaw został w całości wyprodukowany przez naszą rodzimą firmę DIRECT ACTION. Firma od początku swojej działalności wykorzystuje doświadczenie operatorów jednostek specjalnych. Bezkompromisowe podejście do projektowania oraz dbałość o każdy element powoduje że użytkownik dostaje w pełni skalowalne, systemowe wyposażenie.
Ostatnimi czasy w wyposażeniu tzw. pierwszej linii, dominują niskoprofilowe, dwuczęściowe pasy oraz jak najprostsze ładownice. Powszechny trend do zbijania masy powoduje zastosowanie ciętego laserowo laminatu i stosowanie jak najlżejszych materiałów gwarantujących odpowiednią trwałość mechaniczną. Maksymalne uproszczenie konstrukcji poszczególnych elementów zapobiega zaczepieniu się o otoczenie lub noszony sprzęt. Dodatkowo tak zaprojektowane wyposażenie po prostu jest eleganckie.
Miękki pas wewnętrzny MUSTANG INNER BELT, wsuwany w szlufki spodni, służy jako element nośny i stabilizator pasa zasadniczego. Zabezpiecza także pas właściwy przez przesuwaniem się podczas dynamicznych ruchów. Dodatkowo utrzymuje spodnie na właściwym miejscu. Zastosowanie laminatu radykalnie obniżyło masę a prosty system regulacji za pomocą jednej drabinki znacznie ułatwia regulację obwodu.
Właściwy pas MUSTANG RESCUE/GUN BELT wykonany z połączenia taśmy rurowej oraz laminatu. Pas nie jest przesadnie usztywniony, co daje duży komfort użytkowania i lepiej się układa. Z racji swojej konstrukcji może być używany jako samodzielny pasek do spodni jak i noszony z pasem wewnętrznym MUSTANG INNER BELT lub rękawem modułowym MOSQUITO.
Zapinany na klamrę AustriAlpin Cobra posiada wzmocnienia w newralgicznych miejscach. Jedynie nie można go nosić luzem np. na bluzie czy kurtce ponieważ brak mocowania do elementów ubioru (szlufki, pas wewnętrzny) czy też wyposażenia (rękaw modułowy) poskutkuje brakiem stabilności całości.
Ładownica do magazynków pistoletowych - SLICK PISTOL POUCH to ciekawy model ładownicy, który jest jednym z głównych elementów serii produktów „niskoprofilowych” (LOW PROFILE). Tu pierwsze skrzypce gra system montażu. Oprócz standardowego systemu MOLLE/PALS posiada po obu stronach ucha z linki paracord które umożliwiają zamocowanie na pasach o szerokości do 45mm.
Ładownica częściowo usztywniona laminatem w przedniej części zapobiega przekręcaniu się magazynków a szeroka elastyczna taśma stabilnie utrzymuje je w ładownicy. To właśnie ta taśma pozwala jej zachować płaską formę, nawet w przypadku gdy jest pusta. Tylna część ładownicy jest dodatkowo usztywniona aby magazynki były zdecydowanie dociśnięte.
Ładownica może jest nieco „wolniejsza” przy wkładaniu magazynka ale za to ma doskonałą retencję. Wkładanie magazynków ułatwiają zastosowane uchwyty z laminatu.
Więc czy macie pas z komórkami MOLLE czy też gładki bez problemu ją na nim umieścicie. Jedyny wymóg to szerokość pasa – do 45mm.
Ładownice do magazynków karabinowych – SLICK CARBINE POUCH. Pomieszczą zarówno magazynek AR jak i AK. Identyczna idea konstrukcji jak w przypadku ładownic pistoletowych.
System mocowania, minimalna masa, laminat i elastyczna taśma to naprawdę duża wygoda użytkowania.
Apteczka pierwszej pomocy tzw. IFAK – MED POUCH HORIZONTAL MK II , podobnie jak ładownice pistoletowe i karabinowe posiada modułowy system mocowania – MOLLE lub za pomocą ucha.
Kieszeń zewnętrzna jest częściowo elastyczna aby bez problemu wyjąć wkład. Wkład posiada obustronne uchwyty tak, aby można wyciągnąć go prawą lub lewą ręką.
Dodatkowo dwa paski laminatu umieszczone przy zamku ułatwiają otwieranie wkładu w rękawiczkach.
Wnętrze mieści wszystko to co najważniejsze do RATOWANIA ŻYCIA, zachowując przy tym elegancką płaską formę. Gumowe taśmy utrzymują wyposażenie wkładu na swoim miejscu. Różny rozmiar wewnętrznych mocowań pozwala indywidualnie rozmieścić środki medyczne.
Jak widać sam wkład jest nieznacznie grubszy od magazynka pistoletu Glock. Ta grubość jest istotna gdy ćwiczymy np. w pojazdach lub strzelamy leżąc na plecach.
O wyposażeniu IFAKA przeczytacie wkrótce w kolejnym artykule o wyposażeniu medycznym.
Artykuł o dużej apteczce, którą możecie stosować jako zabezpieczenie medyczne grupy, szkoleń lub zawodów przeczytacie tutaj - AUTOMOTIVE MED KIT
Kieszeń na stazę – TOURNIQUET POUCH OPEN. Staza to niezbędny element, ratujący życie w sytuacji masywnego krwotoku. Absolutnie niezbędny! Najlepiej gdy masz go zawsze pod ręką i to umiejscowiony na wyposażeniu tak, aby móc go wyciągnąć dowolną ręką.
W tej kieszeni umieścicie większość popularnych staz (CAT, SOF-T). Oczywiście że można przymocować stazę za pomocą gumki spadochronowej ale to nie uchroni rzepa velcro przed zanieczyszczeniem. A zapiaszczona staza to duży problem.
Co ciekawe w jej konstrukcji, to możliwość montażu w systemie MOLLE lub bezpośrednio na pasie – i to w układzie zarówno pionowym jak i poziomym! Tu macie naprawdę dużą dowolność wyboru miejsca.
Tak jak w innych elementach wyposażenia elastyczna taśma i laminat mocno trzymają stazę na miejscu. Dodatkowo posiada oznaczenie „TQ” dla łatwiejszej identyfikacji wśród wyposażenia.
Zapytacie zapewne o rękawiczki – o nich będzie w następnych artykułach. Po prostu musimy je trochę ponosić i „potyrać”. Pierwsze wrażenia są dwa. Po pierwsze są jak druga skóra, niesamowicie wygodne. Po drugie – kontrola i czucie broni to bajka.
Podsumowując – DIRECT ACTION zaprojektował i wykonał kawał porządnego sprzętu. Jakość wykonania nie przedstawia nic do życzenia a ergonomia i komfort użytkowania są na najwyższym poziomie. Będziemy jeszcze nie raz pisać o sprzęcie DA i na pewno podzielimy się spostrzeżeniami z dalszego użytkowania.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz